Racjonalność działań podatnika nie wynika z oceny fiskusa
ROZLICZENIA Kary umowne z tytułu odstąpienia od umowy najmu, gdy działalność w najmowanych powierzchniach może być nieefektywna z ekonomicznego punktu widzenia, są kosztem podatkowym.
Spółka zajmuje się produkcją i handlem napojami spożywczymi, w szczególności piwem. Bezpośrednimi odbiorcami jej produktów są m.in. sieci handlowe, jak również hurtownie/dystrybutorzy, którzy następnie sprzedają te towary do kolejnych podmiotów w łańcuchu dostaw, w tym punktów sprzedaży detalicznej (np. sklepy, stacje benzynowe), punktów sprzedaży gastronomicznej (np. restauracje, puby, bary, hotele), sieci sklepów oraz tzw. podhurtu.
We wniosku o interpretację spółka tłumaczyła, że w związku z prowadzoną działalnością otrzymuje oraz wypłaca różnego rodzaju kary umowne i odszkodowania. Mogą one wynikać wprost z umów lub porozumień, jak również mogą być wypłacane czy otrzymywane tylko na podstawie pisemnych lub ustnych uzgodnień. Firma chciała się upewnić czy ma prawo do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kar umownych z tytułu odstąpienia od umowy najmu.
Sama uważała, że tak, bo nie są to kary wyłączone z kosztów, tj. z tytułu wad dostarczonych towarów, wykonanych robót i usług, zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad albo zwłoki w ich usunięciu czy wykonaniu robót i usług. W ocenie firmy, odstąpienie od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta